Gelin Saçına Nasıl Karar Vereceksin?

İstediğin gelin saçı modeline düğününe yaklaşık 3-4 ay kala karar verirsen, kuaförünün ya da saç tasarımcının, o modeli senin saçında yapamayız gibi itirazlarının da büyük ölçüde önüne geçmiş olursun. Çünkü ona göre saçlarının rengini, boyutunu, şeklini aylar öncesinden oturtabilirsin.

Gelinliğine uygun saç aksesuarı ya da duvağını saç modeline karar verdikten sonra seçmek iyi bir yöntem olabilir. Böylece duvak ya da saç aksesuarı nedeniyle istemediğin bir saç modelini yaptırmak zorunda kalmazsın. Bu arada saçını emanet edeceğin profesyonel ellerden, düğününden 1-2 hafta öncesine prova günü almanda fayda var.

Ayrıca yüz şeklin ve gelinliğinin modeli de gelin saçına karar vermen konusunda sana yol gösterici olacak. Bunu nasıl yapman gerektiğini tek tek ele alalım:

Yüz Şekline Göre Gelin Saçı Seçimi

Öncelikle oval, yuvarlak, kalp, uzun(dikdörtgen) ve kare yüz şekillerinden hangisine yakınsın bunu tespit ederek işe başlayabilirsin.

● Yüzünün uzunluğu genişliğinden daha fazla olan oval yüz tipine sahip gelin adayları, yüz hatlarını ortaya çıkaracak tüm saç modellerini tercih edebilir. Topuz, atkuyruğu, açık, yarım toplu. İstedikleri modelleri yaptırmakta özgürler.

● Yüzünün genişliği ve uzunluğu birbirine eşit olan yuvarlak yüz tipine sahip adayların yapması gereken ise şu: Yanaklar dolgun, elmacık kemikleri belirsiz olduğu için, yüz hattını dairesellikten kurtarıp, ovale yaklaşacak seçimlerde bulunmak. Mesela, dağınık toplanıp, önlerden birer tutam bırakılmış saç hoş bir seçim olacaktır.

● Yüzünün alt kısmı dar üst kısmı geniş forma sahip kalp yüz tipindekiler, sıkıca geriye doğru taranmış saç modelleri yerine, tepeden bombeli topuz yaptırabilir.

● Yüzünün uzunluğu ve genişliği birbirine eşit ve köşeli olanlar, kare yüz tipinesahiptir. Belirgin ve sert yüz ifadesini yumuşatarak, oval hatlara yaklaşabilmek için katlı kesimler bu gelin adaylarına uygun bir seçenek olabilir. Bukleler, iri dalgalar dairesel bir etki yaratacağından, tercih edilebilir.

● Yüzünün uzunluğu genişliğinden fazla olan dikdörtgen yüz tipine sahip gelin adayları, yüzlerini olduğundan daha kısa göstermeli, yanlara doğru hacim kazanan saç modellerine yönelmeli. Bu gelin adayları ensede dağınık topuz, açık dalgalı modelleri tercih edebilirler.

Diğer blog yazıları
Gelin için Düğün Sabahı Yapılacaklar
DÜĞÜN DANSI İÇİN PROVA UNUTULMASIN