Düğün Günü Yapılacaklar ve Düğün Akış Planı

Sıra geldi düğün günü yapılması gerekenlere. “Düğün günü neler yapılır?” sorusunun yanıtını sana bir tablo ile vereceğiz, çünkü uyandıktan itibaren zamanla yarışarak, hazırlık telaşında olacaksın.

Zaman planlaman konusunda sana yardımcı olması için düğün günü akışını, hangi kalemin ne kadar süreceğini de göz önünde bulundurarak sıraladık. Biz örnek olarak saat 19.30’da başlayacak bir düğün için sabah saatlerinden gecenin sonuna kadar olan süreci anlattığımız bir program hazırladık. Sen bu programı kendi düğün saatine göre uyarlayabilirsin.

“Düğünlerde neler yapılır?”, “Sabah saatlerinden itibaren düğün akışı nasıl olmalı?” diye merak ediyorsan işte kısaca düğün günü listesi:

SaatYapılacaklar
08:00Kahvaltı
09:00Kuaföre gidiş
13:00Giyinme ve son rötuşlar
13:50Damatla ilk karşılaşma
14:00Gelin arabasıyla eve gidiş
14:30Evden çıkış ve gelin alma merasimi
15:00Düğün fotoğraf çekimi
18:00Düğün mekanına gidiş ve dinlenme
19:00Düğün akışında son kontroller
19:30Düğün başlangıcı ve nikah töreni
19:40Çiftin ilk dansı
20:00Yemek servisi ve takı merasimi
21:00Müzik ve eğlence
21:30Pasta kesimi
21:40Müzik ve eğlence
23:20Çiçek atma seremonisi
23:30Aileler ile fotoğraf çekimi
00:00Düğün bitimi, eve/otele dönüş

Düğün günü akışı genel olarak bu şekilde oluyor. Ancak bu süreçte dikkat etmen gerekenlerle ilgili de birkaç önerimiz var:

  • Makyaj malzemelerinin suya dayanıklı olmasını özellikle makyözünden istemelisin. Böylece, makyajının akmayacağı garantisi seni rahatlatacaktır.

  •  

    Düğün öncesi fotoğraf çekimi esnasında yanında makyaj malzemelerini ve yedek bir ayakkabı bulundurmanda fayda var. Gerekli olan tüm şeyler için çekim yapılacak yerin fiziki özelliklerini göz önünde bulundurarak hareket etmeni öneriyoruz.

  • Sen kafanı gelin arabası süslemesine de takma. Çünkü bu düğün günü damadın yapması gerekenler arasında. Çünkü sen kuaförde olduğun süreçte sağdıç ve damat gelin arabasını süsletip seni kuaförden almaya gelecek.

  • Düğün gününde en çok dikkat etmen gereken şey, çok fazla enerji tüketeceğin için aç kalmamak. Fırsat buldukça atıştırmaya bak!

  • Düğün heyecanını yenmek için bitki çayları da günün kurtarıcısı olabilir. Bu konuda sana melisa ve adaçayını özellikle tavsiye edebiliriz. Ama gün boyunca aşırı sıvı tüketiminden kaçınmanda da fayda var. Gelinlikle tuvalete gitmek seni zorlayabilir.

Diğer blog yazıları
Gelin için Düğün Sabahı Yapılacaklar